Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20-lecie Studenckiej Poradni Prawnej UJ

20-lecie Studenckiej Poradni Prawnej UJ

W dniach 3-5 listopada 2017 r. odbyła się na Uniwersytecie Jagiellońskim XXVIII Ogólnopolska Konferencja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, pt. "20 lat studenckich poradni prawnych w Polsce - osiągnięcia, przyszłe cele i możliwości rozwoju"

Początki

Studencka Poradnia Prawna Uniwersytetu Jagiellońskiego była pierwszą tego typu jednostką w Polsce. To właśnie tu, w Krakowie w grudniu 1996 r. zorganizowano konferencję poświęconą potrzebie i zasadności tworzenia w naszym kraju studenckich poradni prawnych. Inicjatywa spotkała się z przychylnością i już w klejnym roku (1997) powstała pierwsza poradnia, utworzona przez Uniwersytet Jagielloński.

Dla powstania studenckiego poradnictwa prawnego na Uniwersytecie Jagiellońskim nieocenione wsparcie miała pomoc finansowa zaoferowana przez Fundację Forda oraz włądze Stanów Zjednoczonych. Zagadnienie to zostało przedstawione na konferencji przez Panią Pamelę DeVolder, Konsula ds. Prasy i Kultury.

Na konferencji były również obecne prof. Leah Wortham i prof. Catherine Klein, które osobiście zaangażowały się w pomoc ze strony amerykańskiej. Swoją obecnością konferencję zaszczycili także założyciele Studenckiej Poradni Prawnej UJ - prof. Jerzy Pisuliński, prof. Fryderyk Zoll oraz prof. Maria Szewczyk, która wspomniała prof. Włodzimierza Wróbla i nieżyjącej już dr Haliny Nieć za ich wielkie zasługi dla powstania poradni.

Konferencja

Na konferencji poruszono liczne tematy dotyczące stanu studenckiego poradnictwa prawnego w Polsce. Pokreślono ogromny rozwój i postęp, który zaszedł na tym polu przez ostatnie 20 lat. Jak wskazał prof. Fryderyk Zoll powstanie poradni prawnych zmieniło mentalne nastawienie do nauczania prawa w Polsce. Z drugiej strony podniesiono także zauważalny spadek liczby klientów poradni w skali całego kraju, co jest najprawdopodobniej spowodowane wejściem w życie tzw. ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, a także coraz częstszym szukaniem porad prawnych w Internecie.

Dyskutowano także o przyszłości studenckich poradni prawnych w Polsce. Prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych, dr Filip Czernicki poddał pod dyskusję objęcie poradnictem prawnym także małych przedsiębiorców, których często nie stać na profesjonalną, odpłatną pomoc prawną.

Na konferencji byli również obecni przedstawiciele studenckich poradni prawnych z innych państw, w tym goście z Ukrainy, Białorusi, Czech, Hiszpanii i Anglii, którzy opisywali działanie studenckiego poradnictwa w ich krajach, przedstawiając specyfikacje oraz problemy i wyzwania z tym związane.

Warsztaty

​Konferencje poradniane charakteryzują się obecnością warsztatów dla studentów poradni. Nie inaczej było też w Krakowie. Dr Marta Skrodzka z Uniwersytetu w Białymstoku poruszała problem zasady poufności w pracy w klinice prawa, natomiast mgr Ewelina Milan z Uczelni Łazarskiego wraz z mgr. Pawłem Klimkiem z Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego skupili się na kwestiach etycznych w przygotowaniu dokumentów sądowych.